NightShade - 2012-04-03 21:47:46

http://zasoby.ekologia.pl/animal/a/448/Rhinecanthus-assasi_max.jpg
Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Strunowce
Gromada:Ryby
Rząd:Rozdymkokształtne
Rodzina:Rogatnicowate
Rodzaj:Rhinecanthus
Gatunek:Rożec arabski


Rhinecanthus assasi jest jednym z najmniej poznanych gatunków należących do rodziny Balistidae. Występuje na zachodnim Oceanie Indyjskim a dokładnie na Morzu Czerwonym oraz Zatoce Perskiej i Omańskiej.


Rożce arabskie występują zazwyczaj pojedynczo w płytkich rafach, najczęściej na głębokości 2-15 m. Ich pożywienie stanowią głównie bezkręgowce np. robaki, jeżowce, raki, ale także algi. Ryby te nie są płochliwe, co oznacza, że nawet bliska obecność nurka może sprowokować je do ataku. Nieświadomy nurek przebywający na terytorium rogatnicowatych zostaje niekiedy "pogoniony" przez te kolorowe ryby. Ataki wprawdzie nie są groźne jednak mogą być zaskoczeniem dla nieświadomego pływaka. Może to być np. pociąganie za płetwy lub kąsanie dużymi zębami. Rożce posiadają szczęki zaopatrzone po 8 dużych zębów każdą. W przypadku ucieczki należy pamiętać, iż terytorium rogatnicowatych stanowi toń w pionie, dlatego należy oddalić się w bok. Rożce arabskie atakują nurków i inne ryby w obronie przestrzeni wodnej, a także gniazda, które budowane jest przez samca.

Osiągający 30 cm długości Rożec arabski często spotykany jest w płytkich, piaszczystych rejonach raf koralowych. Obdarzony jest nietuzinkowym wzorem na ciele oraz szaro-srebrnym ubarwieniem. W okolicach żółtych oczu znajdują się ciemne oraz turkusowe pasy, które tworzą granicę między głową, a resztą ciała ryby. Wzdłuż grzbietu tego tropikalnego gatunku biegnie żółta linia kończąca się na wysokości płetwy grzbietowej.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtkyIr729RPpr0r-3gu3-okjGAvQPmLIwQl_0sZ_qvUfIU3mYv
Dieta Rożca arabskiego składa się z bezkręgowców bentosowych. Młode osobniki zamieszkują płytkie strefy rafy koralowej.

https://www.ehotelsreviews.com/ APART ALMATY ARENA