NightShade - 2012-04-04 11:39:53

http://zasoby.ekologia.pl/animal/a/385/Amphiprion-ocellaris-4_max.jpg
Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Strunowce
Gromada:Ryby
Rząd:Okoniokształtne
Rodzina:Garbikowate
Rodzaj:Amphiprion
Gatunek:Błazenek okoniowy


Amphiprion ocellaris zaliczany jest do najpopularniejszych gatunków akwarystycznych. Nie migrujący, zasiedlający stale rejony raf koralowych. Żyje w strefie tropikalnej miedzy 46°N - 17°S, 92°E - 147°E maksymalnie do 15 m głębokości. Zamieszkuje wody wschodniej części Oceanu Indyjskiego łącznie z wyspami Andamańskimi oraz na Archipelagiem Nikobar. Spotykamy w wodach w rejonie Tajlandii, Malezji, Singapuru, Indonezji, Filipin oraz północno - zachodniej Australii.

Łatwy do odróżnienia ze względu na jasno - pomarańczowy kolor ciała oraz wyjątkowe trzy białe pasy. Środkowy pas układa się w kształt trójkąta. Płetwa ogonowa jest zaokrąglona natomiast na wszystkich płetwach występuje delikatne czarne obramowanie. Stwierdzono także występowanie tego gatunku w kolorze czarnym u wybrzeży północnej Australii. U Błazenka okoniowego występuje dymorfizm płciowy, który jest widoczny w wielkości ciała osobników. Samica  tego gatunku jest większą od samca. Maksymalnie może dorastać do długości 11 cm, a w niewoli może nawet dożyć 12 lat.



Błazenek okoniowy zwykle przebywa w płytkich i spokojnych lagunach. Jest to gatunek hermafrodytyczny, wyraźnie łączący się w pary. Żyje w symbiozie z ukwiałami z gatunków Heteractis magnifica, Stichodactyla gigantea oraz Stichodactyla mertensii. Amphiprion ocellaris, które zapewniają rybom schronienia. Należy do gatunków wszystkożernych, które spożywają glony oraz organizmy morskie. Dodatkowo ukwiały morskie zapewniają Błazenekowi okoniowemu ochronę ich gniazd. Odnotowano również rozmnażania Amphiprion ocellaris w niewoli.


Czy wiesz, że...
W otwartych wodach mogłyby być łatwym łupem dla drapieżników ze względu na słabe umiejętności w pływaniu.

http://zasoby.ekologia.pl/animal/a/385/Amphiprion-ocellaris-3_max.jpg

www.animalparty.pun.pl