NightShade - 2012-09-08 12:14:43

Królestwo: Zwierzęta (Regnum: Animalia)
Podkrólestwo: Wielokomórkowce (Subregnum: Metazoa)
Nadgromada: Pierwouste (Superphylum: Bilateria: Protostomia)
Gromada: Stawonogi (Phylum: Arthropoda)
Podgromada: Skorupiaki (Subphylum: Crustacea)
Klasa: Pancerzowce (Classis: Malacostraca)
Podklasa: Pancerzowce właściwe (Subclassis: Eumalacostraca)
Nadrząd: Raki właściwe (Superordo: Eucarida)
Rząd: Dziesięcionogi (Ordo: Decapoda)
Podrząd: Pleocyemata (Subordo: Pleocyemata)
Infrarząd: Kraby (Infraordo: Brachyura)
Sekcja: Krótkoodwłokowe (Sectio: Eubrachyura)
Podsekcja: Thoracotremata (Subsectio: Thoracotremata)
Nadrodzina: Grapsoidea (Superfamilia: Grapsoidea)
Rodzina: Gecarcinidae (Familia: Gecarcinidae)
Rodzaj: Cardisoma (Genera: Cardisoma)
Gatunek: Cardisoma armatum (Species: Cardisoma armatum)

http://chce.to/content/szczur3x/big.401313.0AB6C90E-05F7-4A8F-A25D-0B4FBC627F40.jpg

Kraby tęczowe są najczęściej spotykanymi skorupiakami w sklepach zoologicznych. Swoją nazwę i popularność zawdzięczają różnorodnemu ubarwieniu. Są padlinożercami. Dorastają do 20cm szerokości pancerza, przy czym nie udokumentowano w hodowli domowej kraba tęczowego o karapaksie przekraczającym 10cm. Na ogół żyją po kilka lat, często jednak odchodzą z powodu złych warunków życiowych. Pochodzą z odłowu, gdyż bardzo ciężko jest rozmnożyć ten gatunek w warunkach hodowlanych. Występują w Południowej Ameryce oraz południowej Afryce. Ich aktywność jest całodobowa, nasila się wczesnym rankiem i późnym wieczorem. Są rozdzielnopłciowe.Fantastycznie kolorowy, zwłaszcza świeżo po linieniu, o pancerzu purpurowo-brązowym, na grzbiecie przechodzącym przez niebieski do białawego po bokach. Białe szypułki dla żółtych oczu ze świdrującymi czarnymi punkcikami otoczone są kontrastowymi białymi okularami. Białe przechodzące w niebieskie i czerwone szczypce oraz jaskrawo czerwone kończyny z czarnymi włoskami. Od dołu są czysto białe. Kolorystyka może się zmieniać w zależności od podawanego pokarmu, zazwyczaj są to jednak zmiany w tonie barwy (np. białe okolice na błękitne, czerwone na bordowe itd.). głowotułów nie jest spłaszczony jak u krabów słonowodnych (Brachyura sp.), lecz jest bardziej wysklepiony. Szczypce, zawsze jeden większy od drugiego, masywne. Zdarza się, że kraba posiada dwa identycznej wielkości szczypce. Taka sytuacja ma miejsce, gdy krab stracił jeden szczypiec i właśnie jest w trakcie odrastania. Najprawdopodobniej po następnym linieniu będzie już widać znaczącą różnicę między nimi.


http://www.mixzoo.pl/allegro/%C5%9Blimaki/krab%20t%C4%99czowy1.jpgWylinka to bardzo ważny o ile nie najważniejszy okres w życiu każdego skorupiaka. Krab tęczowy przechodzi ją tylko i wyłącznie w wodzie. Przed linieniem najczęściej traci apetyt i staje się apatyczny. Jego odnóża zmieniają odcień na bardziej granatowy. Na młodych osobnikach o silnie intensywnie czerwonych odnóżach można zobaczyć w nogach "nowe" ciemno granatowe. Inną oznaką zbliżającego się zrzucania pancerza są "bąbelki" wypuszczane przez kraba. Samo linienie trwa od 30 minut do nawet paru godzin i następuje w kryjówce. Jeżeli nie jest ona wystarczająco duża może być przyczyną komplikacji prowadzących do śmierci. Krab po zrzuceniu pancerza ma intensywne granatowe kolory, przechodzące niekiedy w czerń. To właśnie wtedy widok zwierzęcia wywołuje największe wrażenie. Wtedy pod żadnym pozorem naszego podopiecznego nie przenosimy, a nawet nie dotykamy, gdyż może to spowodować nieodwracalne zmiany najczęściej prowadzące do śmierci. Jego twardnienie trwa zazwyczaj 24-72 godziny. Stary pancerz pozostawiamy w zbiorniku, gdyż będzie to pierwszy posiłek kraba, dzięki któremu dostarczy organizmowi niezbędne wapno. Wylinka to również okres, kiedy krabowi odrastają kończyny. całkowita regeneracja kończyn następuje po dwóch lub trzech wylinkach. Jeżeli w jakiś sposób linienie nie zakończyło się sukcesem krab traci odnóża lub nawet umiera. Warto dodać, że okres między wylinkami z biegiem lat rośnie. Podczas samego linienia nie należy narażać kraba na stres. Jeżeli widzimy kilku milimetrowe pęknięcie skorupy z boku, a w około występują czynniki stresogenne zaleca się przykrycie zbiornika kocem lub ręcznikiem.
O chorobach krabów wiadomo niewiele. W sklepach zoologicznych nic o nich nie wiedzą, a i weterynarze nie mają zbytnio pojęcia o skorupiakach. Nie od dziś jednak wiadomo, że główne problemy krabów są związane z warunkami hodowli z nastawieniem na pożywienie i wodę. To pierwsze musi być bez wątpienia urozmaicone i świeże, ale przede wszystkim bez zbędnych chemikaliów. To drugie natomiast powinno być zawsze czyste, stąd dobrze posiadać w wodzie filtr. W ten sposób krab nie powinien stracić odnóży czy zapaść w potocznie zwaną chorobę "próchnice" - są to wyraźne ciemno-brązowe plamki na kończynach, które prowadzą do odkruszania się odnóży, co w niedługim czasie prowadzi do śmierci. Warto wtedy dodawać do pokarmu krabowi dodatkową porcję wapna.
Dieta:

Warzywa: Bób, brokuły, dynia, fasola (zarówno zwykła jak i wielkokwiatowa), groch, kalafior, koper ogrodowy, kukurydza cukrowa, majeranek ogrodowy, marchew zwyczajna, melon, papryka (wszelakie), pietruszka korzeniowa, seler naciowy, słonecznik, szczypiorek, rabarbar ogrodowy.
UWAGA: Krabowi nie należy podawać sałaty oraz szpinaku, ponieważ zawierają w sobie wiele kwasów organicznych w tym szczawiany, które wiążą wapń.


Owoce: Agrest, ananas, arbuz, avocado, banan, brzoskwinia, cytryna, czereśnia, daktyl, figa, granat, grejpfrut, gruszka, jabłko, jagoda, jeżyna, kasztan jadalny, kiwi, limonka, malina, mandarynka, mango, migdały, morele, nektaryna, oliwa, orzech kokosowy, papaja, pomarańcza, porzeczka, poziomka, śliwka, truskawka, winogrona, wiśnia.


Surowe mięso:
W naturalnych warunkach krab zjada padlinę, dlatego decyzja o karmieniu kraba mięsem pozostaje w kwestii hodowcy. Jeżeli już chcemy krabowi podać mięso to niech to będzie filet, serce lub wątroba kurczaka albo indyka.
Żywy pokarm: Ryby akwariowe, np. brzanki, danio, gupiki, neony i wiele, wiele innych,
Ślimaki, np. świderki, zatoczki rogowe, ampularie,
Krewetki i małe raki,
Larwy mącznika młynarka,
Mysie oseski.

http://img22.imageshack.us/img22/4439/kraba.jpg

Obserwuj Szamba betonowe Czarna Woda BetonovĂŠ JĂ­mky Hlučín poxilina wrocław bmwteam psycholog Piła