Mahikun - 2012-10-31 16:34:02

Ot artykuł bez specjalnej okazji. ;)

    Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem w Polsce i jednym z najbardziej znanych, znajduje się w północno-wschodniej części kraju na terenie województwa Podlaskiego. Jego powierzchnia wynosi 10500ha.
    Park chroni najlepiej zachowany fragment Puszczy Białowieskiej - ostatni na niżu Europy naturalny las pierwotny, jaki przed wiekami rozciągał się w strefie lasów liściastych i mieszanych. Stare, pierwotne drzewostany Białowieskiego Parku Narodowego wyróżniają się dużą ilością martwego drewna w różnych stadiach rozkładu oraz obecnością gatunków typowych dla lasów naturalnych.
    Do głównych jego zadań należą:
- zabezpieczenie wartości przyrodniczych, krajobrazowych i naukowych na terenie parku,
- wykrywanie potencjalnych zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych i podejmowanie działań eliminujących je,
- prowadzenie oraz inicjowanie badań oraz udostępnianie parku innym jednostkom naukowo-badawczym,
- prowadzenie hodowli żubra i opieka nad wolnym stadem żubrów na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej.
    W parku chroni się ponad 10 000 gatunków zwierząt. Najważniejszymi z nich są jelenie, dziki, łosie, rysie, wilki, wydry, bobry, popielice i oczywiście żubr. Żubr jest największym ssakiem lądowym Europy, a także oficjalnym symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. Występuje tam także duża różnorodność ptaków, płazów (12 gat.) oraz 7 gatunków gadów, między innymi zagrożony Żółw Błotny. Wiele owadów jest znanych tylko z tego parku.
http://img.polskieszlaki.pl/zdjecia/ania/bialowieski-park-narodowy-na-podlasiu_3811.jpg
    Natomiast flora liczy sobie ponad 3500 gatunków roślin. Są to storczyki, Lilia Złotogłów, Orlik Pospolity, Kosaciec Syberyjski oraz gatunki reliktowe jak Wierzba Błotna czy Skalnica Torfowa. Występują także rzadkie gatunki grzybów np. Szmaciak Gałęzisty, Soplówka Koralowa, Sromotnik Bezwstydny i Pniarek Różowy. W parku nie ma unikalnych dla niego gat. roślin i zwierząt, ponieważ brak naturalnej bariery ekologicznej, która by go izolowała od sąsiednich obszarów.
http://img.polskieszlaki.pl/zdjecia/ania/bialowieski_zubr_michalski.jpg
    W Białowieskim Parku Narodowym wyznaczono 3 szlaki turystyczne w jego północnej części, po których można się poruszać pieszo, konno, rowerem bądź (zimą) na nartach. Na obszarze parku zachowały się kurhany z okresu średniowiecza, drzewa ze śladami barci i ślady po mielerzach. Zwiedzanie najstarszej części parku będącej pod ścisłą ochroną odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika, jest to Obręb Ochronny Orłówka. W parku znajduje się również nowoczesne Muzeum Przyrodniczo-Leśne oraz Rezerwat Pokazowy Żubrów, w którym można zobaczyć żubry, żubronie (krzyżówka żubra z krową domową), koniki typu tarpana oraz kilka innych puszczańskich ssaków.

:mahikun:




Źródła tekstu:
http://www.bialowieza-info.eu/pl/narodowy.php
http://bpn.com.pl/index.php?option=com_ … Itemid=211
http://www.ochrona-przyrody.edu.pl/park … k-narodowy
Źródło zdjęć:
http://www.polskieszlaki.pl/galeria/bialowieza.html

https://nerko.pl/