Aleksandram-1999 - 2012-12-15 21:35:49

Wygląd:

Samce mają około 28 cm długości, samice - około 38 cm. U młodych ptaków dorosła, jarzębata szata pojawia się dopiero na następną zimę, przedtem ma niepozorny, brązowy kolor. Zwracają uwagę bardzo długie i cienki nogi. W locie nad polami - szybkie uderzenia skrzydłami na zmianę z krótkim szybowaniem.

Środowisko:

Krogulec lubi lasy przerzedzone krzewami, zaroślami i polanami. Żyje w ukryciu, toteż trudno go zobaczyć, nawet tam, gdzie żyje ich więcej. Zimą można go spotkać cześciej, ponieważ trzyma się w pobliżu gospodarstw i karmników dla ptaków.

Lęgi:

W okresie godowym, na przedwiośniu, para krogulców krąży nad lasem, nad tym miejscem, gdzie w kwietniu założą gniazdo. Ptaki wzbijają się tak wysoko, że giną z oczu.  Nagle samiec spada jak kamień, by falistym lotem ślizgowym przelecieć nad koronami drzew. W tym czasie zaczyna przynosić samicy pożywienie. Jest to zachowanie godowe będące wstępem do prawdziwego karmienia, gdyż w okresie wysiadywania jaj i w pierwszych tygodniach życia piskląt samiec sam żywi całą rodzinę. Gotowość do tego sygnalizuje samicy właśnie karmieniem jej w okresie godów. Gniazdo budowane jest co roku od nowa, często oddalone zaledwie kilkaset metrów od starego, zwykle w rzadkim lesie iglastym, na drzewie przy pniu na bocznym konarze. W pobliżu gniazda znajduje się miejsce, gdzie samiec przekazuje zdobycz samicy; zwykle jest to pniak, wokół którego leżą rozrzucone pióra, nogi i dzioby. Samica składa najczęściej pięć jaj, ale pożywienia rzadko wystarcza dla wszystkich piskląt.

Pożywienie:/

Krogulec wyspecjalizował się w łowieniu ptaków. Samce, które są mniejsze od samic, polują na kosy, samice na większe ptaki (np. na dzikie gołębie), które pokonują po długiej gonitwie. Krogulec poluje z zasadzki, z której zrywa się do szaleńczej pogoni lub przemykaa się nisko nad ziemią, w cieniu krzewów, by pojawić się nagle wśród przerażonych ptaków. W czasie polowania wybraną ofiarę nieustąpliwie i chwyta ją wreszcie szeroko rozczapierzonymi szponami. Jest niezwykle zuchwałym myśliwym, który pędzi za ofiarą nawet na tereny zamieszkane w tłumie ludzi, aż do samej kryjówki. Zdarza się, że traci życie w czasie polowania. Swą zdobycz oskrobuje - w miejscu uczty można znaleźć resztki piór, po których można zwykle poznać jego ofiarę.

Inne informacje:

Krogulec jest na północy swego zasięgu ptakiem wędrownym. W Europie Środkowej odlatują tylko ptaki młode, gdy staną się samodzielne. Para dorosłych ptaków przebywa zwykle cały rok na swoim terytorium. Krogulec był przez całe wieki uważany za szkodnika i bezlitośnie tępiony. Do czasu wprowadzenia całorocznej ochrony w Niemczech zgłaszano rocznie 20 000 upolowanych sztuk. Zagraża mu też inne niebezpieczeństwo. Ponieważ stoi on na końcu tzw. łańcucha pokarmowego, w jego ciele gromadzą się niektóre szkodliwe pestycydy i wywołują niekorzystne zmiany. Zawartość pestcydów w jajach krogulca jest nieomylnym wskaźnikiem zatrucia jego środowiska. W Polsce krogulec jest bardzo rzadkim ptakiem.

http://wybicki.net/old/parki/fauna/krogulec.jpg

stankov.ebetonovejimky.cz