Ogłoszenie

Ogłoszenia
Wszystko co tylko może się okazać ważne na tą chwilę. Wieści zwykle od administracji, ale niewykluczone, że jakiś user będzie miał coś równie istotnego do przekazania.
Akcje charytatywne
No dalej! Pomóż nam chronić zwierzaki, razem możemy wszystko! :)
Lupa G. AP
Czyli wszelkie plotki, ploteczki i inne wieści, jakie tylko wyłapią nasi Reporterzy. Strzeż się, poczta pantoflowa nie śpi. ;)
RPG skończone!
Ogłaszam otwarcie forumowego RP! Wszystkie drobne lokacje będą tworzone na bieżąco, więc leć robić Kartę Postaci. :) Trwają również zapisy na MG, a w miedzy czasie akceptacją zajmują się administratorzy i modzi. Życzymy miłej zabawy.

Uratuj Wirungę - najstarszy park narodowy Afryki


Krążą pogłoski, że widziano tutaj niejakiego cyśka, który obecnie przyjął pseudonim "NightShade". Niestety, jedynym dowodem na jego obecność jest lekko podejrzana lista pt. "Dzisiaj forum odwiedzili:"...

#1 2012-04-06 22:38:44

 NightShade

Admin

Skąd: Mmmmm gdzieś w Puszczy
Zarejestrowany: 2012-03-06
Posty: 1619
Punktów :   
Postać w dżungli: Oce
Postać w górach: Sisi
Postać na pustyni: Finx
Postać na sawannie: Speed
Postać na Antarktydzie: Sem
WWW

Księżycówka amerykańska (Actias luna)

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTRCkRGARk4Wu8W5xtCEwnqlBy0fygiTzWaBJJwNcc5D3EiC0bFqAhttp://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQtbFrS6NSHX2EXwUpfWSlPhwc72f5RESFm1O0X5y_UJ0KatfNiUw
Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Stawonogi
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Pawicowate
Rodzaj:Actias
Gatunek:Księżycówka amerykańska


Księżycówka jest wizytówką amerykańskiej entomofauny. Przykuwa wzrok swymi nietypowymi kształtami i niebiesko-zieloną barwą. Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych docenili jej wręcz nieziemską urodę, umieszczając wizerunek na okładkach książek, atlasów, znaczkach pocztowych itp..




Bardzo duże, rozpiętość ich skrzydeł sięga 7-10 cm. Bardzo charakterystyczne są długie końcówki tylnych skrzydeł. Barwa zwykle jasnozielona, jednakże w zależności od regionu wyróżnić możemy również motyle o skrzydłach niebieskich. Na każdym z nich znajduje się plama imitująca oczy zwierzęcia – mają one odstraszyć potencjalnych drapieżników. Końcówki skrzydeł tylnych są silnie wydłużone.


Podziwiać go możemy w Ameryce Północnej; głównie w Stanach Zjednoczonych, choć jego obecność zanotowano również w niektórych regionach Kanady. Lata zwykle na terenach zalesionych.
Księżycówki bardzo łatwo dają się zwabić światłem, jeśli więc chcemy przyjrzeć się im z bliska, wystarczy zorganizować wycieczkę po zmroku z silną lampką i białym prześcieradłem.



Lista roślin karmowych dla larw jest dość długa; brzozy (Betula papyfiera), Persymona (Diospyros virginiana), Ambrowiec (Liquidambar styracifula), orzesznik (Carya), orzech (Juglans) oraz sumak (Rhus).
Formy dorosłe (motyle) mają uwstecznione narządy gębowe i nie są zdolne do pobierania pokarmu.



Samce
przyciągane są z dość dużych odległości przez feromony samicy. Kopulują zwykle kilka godzin po północy. Następnego wieczoru, jak również w każdy kolejny, samica będzie składać jaja – łącznie około 200. Szarobrązowe, owalne, w małych grupach lub pojedynczo.
Inkubacja trwa około tygodnia. Gąsienice, choć początkowo ciemne, później przybierają barwę jasnej zieleni. Stadium larwalne ma przed sobą bardzo konkretne cele: jeść i rosnąć. Jakiekolwiek inne, dodatkowe działanie jest zbędne. Ba, nawet niewskazane, ponieważ to dodatkowe marnowanie cennej energii. Gąsienica pozostanie w jednym miejscu tak długo, aż wszystko zje i dopiero wtedy, z przymusu, zacznie  się przemieszczać na większą odległość szukając następnego pokarmu. Tak więc nadchodzące miesiące będą dla owada dość monotonne. Życie gąsienicy składa się z 5 stadiów. Na każde przypada tydzień czasu z wyjątkiem ostatniego – nieco dłuższego. Gdy mierzy już sobie około 8 cm, tworzy poczwarkę (kolorem przypomina ciemny bursztyn) i tak zimuje. 
W zależności od miejsca występowania, w ciągu roku Actias luna może wydać na świat 1, 2, lub nawet 3 pokolenia. Im dalej na południe, tym więcej. Najwcześniej dorosłe zobaczyć można na początku kwietnia.



W hodowli występują 2 gatunki – Actias luna oraz podobny Actias selene. Rośliną pokarmową jest bez lilak lub ligustr. Należy im zapewnić dość dużo przestrzeni (50/50/60 to minimum), w przeciwnym razie rosną dużo mniejsze.


Czy wiesz, że...
Actias luna, jako owad reprezentatywny Stanów Zjednoczonych pojawił się w 1987 roku na znaczkach pocztowych.
Jest to pierwsza opisana amerykańska pawica.



http://i40.tinypic.com/23hrl1g.jpg


Fuck the shit - MrCenzura

Offline

 
Toplisty




Zwierzęca Toplista

Polskie Strony Animalistyczne


Zwierzyniec

Partnerskie Strony

Król Lew

Image and video hosting by TinyPic





AXIS MUNDI





Acis Nultus






Ekipa forum


Administratorzy

Scaya

cysiek

Swahili

Mahikun

Moderatorzy

Karinda

wilczyca123

Woolfik

Redaktorzy

kociusiek

Sydoline

EnderJoco


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Charlie Foleys