Ogłoszenie

Ogłoszenia
Wszystko co tylko może się okazać ważne na tą chwilę. Wieści zwykle od administracji, ale niewykluczone, że jakiś user będzie miał coś równie istotnego do przekazania.
Akcje charytatywne
No dalej! Pomóż nam chronić zwierzaki, razem możemy wszystko! :)
Lupa G. AP
Czyli wszelkie plotki, ploteczki i inne wieści, jakie tylko wyłapią nasi Reporterzy. Strzeż się, poczta pantoflowa nie śpi. ;)
RPG skończone!
Ogłaszam otwarcie forumowego RP! Wszystkie drobne lokacje będą tworzone na bieżąco, więc leć robić Kartę Postaci. :) Trwają również zapisy na MG, a w miedzy czasie akceptacją zajmują się administratorzy i modzi. Życzymy miłej zabawy.

Uratuj Wirungę - najstarszy park narodowy Afryki


Krążą pogłoski, że widziano tutaj niejakiego cyśka, który obecnie przyjął pseudonim "NightShade". Niestety, jedynym dowodem na jego obecność jest lekko podejrzana lista pt. "Dzisiaj forum odwiedzili:"...

#1 2012-04-10 20:16:32

 NightShade

Admin

Skąd: Mmmmm gdzieś w Puszczy
Zarejestrowany: 2012-03-06
Posty: 1619
Punktów :   
Postać w dżungli: Oce
Postać w górach: Sisi
Postać na pustyni: Finx
Postać na sawannie: Speed
Postać na Antarktydzie: Sem
WWW

Pawica atlas (Attacus atlas)

http://zasoby.ekologia.pl/animal/a/565/attacus-atlas_max.jpg


Domena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Stawonogi
Gromada:Owady
Rząd:Motyle
Rodzina:Pawicowate
Rodzaj:Attacus
Gatunek:Pawica atlas


Wielkość motyli można mierzyć na dwa sposoby; albo przez długość skrzydeł, albo ich powierzchnię. Rekordzistą w tej drugiej kategorii niewątpliwie jest ćma Attacus atlas, dużo większa od ludzkiej dłoni. Ale mimo posiadania ok. 400cm2 skrzydeł, latać wcale nie zamierza.




Kolorem dominującym jest tu pomarańcz i brąz. Końcówki przednich skrzydeł są wyraźnie jaśniejsze, bladożółte. Na środku znajdują się szare, trójkątne plamy z ciemną obwódką. Choć nie przypominają one oczu, podejrzewa się że pełnią tą samą funkcję.
Rozpiętość skrzydeł również należy do największych – do 30 cm, od rekordzisty dzieli je zaledwie 1 cm. Ciało ćmy jest zaś nieproporcjonalnie małe.
Samce mają węższe skrzydła, są lżejsze a ich głowę zdobią wielkie, krzaczaste czułki.



Zamieszkuje tropikalne i subtropikalne lasy Azji; płd. Chiny, Tajlandia, Indonezja…


Dorosłe owady mają uwstecznione narządy gębowe i nie pobierają żadnego pokarmu; w związku z tym ich krótkie życie skupia się na przedłużeniu gatunku. Korzystają w tym czasie z zapasów zgromadzonych w stadium larwalnym.
Larwy są polifagami, a więc nie są uzależnione od tylko jednego pokarmu. W hodowli karmione są np. liśćmi Awokado, Mango, Guawy – a z tych bliższych nam roślin – za pokarm służyć mogą chociażby liście ligustru i wierzby.



Samica raczej nie oddala się z miejsca w którym przechodziła metamorfozę. Wybierze jedynie na roślinie najdogodniejsze miejsce – czyli tam, gdzie będzie największy „przeciąg” – by wiatr rozwiał jej feromony. Nie ma mowy by to ona uganiała się za samcem – cierpliwie czeka aż to on się zjawi, od czasu do czasu dodatkowo macha swymi wielkimi skrzydłami by jeszcze bardziej rozprzestrzenić wokół siebie chemiczne sygnały. Wydawałoby się, że jest to dla samca nie lada zadanie, wręcz niemożliwe do wykonania. Jednakże, jest on wyposażony w chemoreceptory na czułkach, doskonale wykrywające wysyłane wskazówki. A że feromony są bardzo silne, to potrafią przyciągnąć kawalera nawet z odległości  kilku kilometrów.
Po udanej kopulacji, samica składa wiele 2,5 mm jaj, na dolnej stronie liści rośliny pokarmowej. Dorosłe owady nie żyją dłużej niż 2 tygodnie.


Po 2 tygodniach inkubacji klują się z nich brudnozielone gąsienice. Całe ich ciało usiane jest kolcami, pokrytymi białą, woskową substancją. Niezwykle żarłoczne. W swym życiu mają tylko dwa zadania: jeść, jeść i rosnąć jak najszybciej. Po 4 linieniach, gdy gąsienica mierzy 115 mm długości, może wkroczyć w następne stadium – poczwarkę, które jest zapowiedzią postaci dorosłej.


Czy wiesz, że...
Nazwa gatunkowa – atlas – pochodzi z greckiej mitologii. Imię to nosił potężny tytan, dźwigający cały świat na swych ramionach; tak jak mały motyl dźwiga potężne skrzydła, zaś wzór na  nich utożsamiano z mapą.
Nie tylko jedwabniki produkują cenny jedwab; gąsienice Attacus atlas również to potrafią, jednakże tworzone przez nie niteczki są brązowe i bardziej podobne do wełny, oraz dużo trwalsze. Materiał ten nazywany jest „fagara” i jest źródłem dochodu m.in. na Taiwanie. Jednak w porównaniu do jedwabnika, to Attacus hodowany komercyjnie nie jest.


Fuck the shit - MrCenzura

Offline

 
Toplisty




Zwierzęca Toplista

Polskie Strony Animalistyczne


Zwierzyniec

Partnerskie Strony

Król Lew

Image and video hosting by TinyPic





AXIS MUNDI





Acis Nultus






Ekipa forum


Administratorzy

Scaya

cysiek

Swahili

Mahikun

Moderatorzy

Karinda

wilczyca123

Woolfik

Redaktorzy

kociusiek

Sydoline

EnderJoco


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Oława Saipan World Resort