Ogłoszenie

Ogłoszenia
Wszystko co tylko może się okazać ważne na tą chwilę. Wieści zwykle od administracji, ale niewykluczone, że jakiś user będzie miał coś równie istotnego do przekazania.
Akcje charytatywne
No dalej! Pomóż nam chronić zwierzaki, razem możemy wszystko! :)
Lupa G. AP
Czyli wszelkie plotki, ploteczki i inne wieści, jakie tylko wyłapią nasi Reporterzy. Strzeż się, poczta pantoflowa nie śpi. ;)
RPG skończone!
Ogłaszam otwarcie forumowego RP! Wszystkie drobne lokacje będą tworzone na bieżąco, więc leć robić Kartę Postaci. :) Trwają również zapisy na MG, a w miedzy czasie akceptacją zajmują się administratorzy i modzi. Życzymy miłej zabawy.

Uratuj Wirungę - najstarszy park narodowy Afryki


Krążą pogłoski, że widziano tutaj niejakiego cyśka, który obecnie przyjął pseudonim "NightShade". Niestety, jedynym dowodem na jego obecność jest lekko podejrzana lista pt. "Dzisiaj forum odwiedzili:"...

  • Index
  •  » Pogaduchy
  •  » Legendy wśród zwierząt, a dokładniej psów

#1 2013-07-15 14:31:07

 Woolfik

http://imageshack.us/a/img441/3192/modz.png

46541789
Skąd: z kartonowego pudła
Zarejestrowany: 2012-09-12
Posty: 209
Punktów :   
Postać w dżungli: Nigrum
Postać w górach: Riko
WWW

Legendy wśród zwierząt, a dokładniej psów

Wiele osób twierdzi, że zwierzęta są stworzeniami niemyślącymi i nie czującymi. Pewnie każdy z nas niejeden już raz spotkał się ze stwierdzeniem typu: "Przecież to tylko zwierzęta!". Ci ludzie z pewnością nigdy nie spotkali się z pupilami, które przeszły do legendy dzięki swojej odwadze, wierze w człowieka, chęci pomocy. Są one przykładem, którym kierować się powinien każdy z nas i ostrzegam, że jeśli ktokolwiek przy mnie powie "to tylko zwierzęta, one nawet nie myślą tak, jak ludzie" to osobiście przywalę mu w ryj twarz.

Pozwolę sobie przytoczyć kilka przykładów.

Balto

Historię Balto słyszała raczej większość z nas. Był to pies zaprzęgowy rasy Siberian Husky z domieszką dzikiego wilka, żył na Alasce w latach 1922-1935.
24 stycznia 1925 roku miastu Nome na Alasce zagroziła epidemia błonicy i ostatnią deską ratunku okazały się szczepionki ze szpitala w Anchorage od Nome oddalonego o około 1600km. Pociąg z Anchorage mógł dostarczyć je nie dalej niż do osady Nenana oddalonej od Nome około 1000 kilometrów, a przez niesprzyjającą pogodę transport drogą powietrzną i morską okazał się niemożliwy. Po szczepionkę zdecydowano posłać psie zaprzęgi. W drogę ruszyło 20 załóg, w tym zaprzęg, którego liderem był Balto. To właśnie jego właściciel odebrał przesyłkę i ruszył w drogę do domu. Nieszczęśliwie podczas podróży dotknęła go ślepota śnieżna i zdany był wyłącznie na instynkt Balto. Pies bezbłędnie odnalazł drogę do domu w śnieżycy i zawiei i dostarczył szczepionki ratując tym życie wielu dzieci.
Pod koniec 1925 roku w Central Parku odsłonięto pomnik na jego cześć, który stoi tam do dziś. Napis na pomniku głosi:
"
    Dedykowane nieposkromionemu duchowi psich zaprzęgów niosącemu Szczepionkę i pomoc z Nenana
    przez 600 mil zdradzieckich wód, arktycznych zamieci
    do nawiedzonego Nome w zimie 1925 roku – Wytrwałości, Wierności, Inteligencji
"

Na podstawie historii Balto powstał film animowany luźno oparty na prawdziwych wydarzeniach.

Hachikō

Pies rasy Akita żyjący w Tokio w latach 1923-1935.
W 1924 roku Hachiko został przywieziony do Tokio przez swojego pana, Hidesaburō Ueno, profesora na wydziale rolnictwa Uniwersytetu Tokijskiego. Hachikō codziennie odprowadzał swojego pana, kiedy ten wychodził do pracy a wieczorami czekał na jego powrót na stacji Shibuya. W maju 1925 roku Ueno niespodziewanie zmarł w miejscu pracy. Pies wytrwale czekał na niego na stacji przez kolejne 10 lat wierząc, że kiedyś jego pan powróci. Dziś Hachikō jest symbolem wierności i oddania, a jego pomnik stoi przy jednym z wyjść ze stacji Shibuya - popularnego miejsca spotkań.

Na podstawie historii Hachikō powstało wiele powieści i filmów, w tym - dziś najbardziej znany z filmów - "Mój Przyjaciel Hachiko".


Rudy

Rudy, Rudy Pies (Red Dog), podróżnik z Pilbara - pies rasy Australijski Kelpie. Żył w Australii latach 1971-1979.
Rudy miał tak naprawdę wiele imion. Należał do nikogo i do wszystkich zarazem. Nie jest pewne, kim był jego pierwszy właściciel i ilu ich miał, ale za ostatniego z nich uważa się Johna Stazzonelli - kierowcę autobusu, którego praca pozwoliła Rudemu odwiedzić wiele miejsc.
Kiedy John zmarł w roku 1975 Rudy zaczął podróżować sam. Widziano go głównie w zachodniej części Australii - regionie Pilbara. Przebył wiele tysięcy kilometrów na własnych łapach w, jak wierzą ludzie, poszukiwaniu Johna. Bardzo często pojawiał się w Dampier i wracał tam niejednokrotnie. Ludzie często w trosce o dobro zwierzęcia zabierali go podczas podróży w swoje strony, Rudy szybko jednak stamtąd znikał i dalej podróżował. W taki sposób odwiedził m. in. Perth, Broome, Roebourne, Point Samson czy Port Hedland.
Rudy zmarł w 1979 roku w wyniku zatrucia strychniną. W Dampier do dziś stoi pomnik wędrowcy, na którym napis głosi:
"Rudy
Wędrownik z Pilbara
Zmarł 21 listopada 1979
Wzniesiony [pomnik] przez wielu przyjaciół zdobytych podczas podróży
".

To z pewnością tylko niektóre z przykładów prawdziwych przyjaciół. Co z tymi innymi? Znam kilka mniej znanych psów, które zasługują na taką samą uwagę.

Wewnątrz płonącego budynku znajdowała się suczka Amanda ze swoimi pięcioma dziesięciodniowymi szczeniętami. Pies raz po raz skakał w ogień ryzykując życie i wynosząc swoje młode. Wyniosła wszystkie szczenięta, jednego po drugim, i wszystkie zostawiła w stojącym na ulicy przed budynkiem wozie strażackim.

Piesek uwięziony w rowie został potrącony przez samochód. Inny pies czuwał przy nim dzień i noc próbując sprowadzić pomoc.

Bezdomny pies przez tydzień warował przy ciele swojej towarzyszki zabitej przed samochód pod Permem w Rosji.

To tylko kilka przykładów. A wy? Znacie podobne historie?

Ostatnio edytowany przez Woolfik (2013-07-16 14:22:09)


Everything's going to be okay...

Offline

 

#2 2013-07-15 20:13:01

Chewienett Sparkleton

http://imageshack.us/a/img842/7343/tygrysq.png

Zarejestrowany: 2012-12-21
Posty: 67
Punktów :   

Re: Legendy wśród zwierząt, a dokładniej psów

Post może wydać się kąłtrowersyjny, więc jeśli jesteś psim fanatykiem- nie czytaj



To możesz mi przywalić w mój krzywy ryj.
O wszystkich tu historiach słyszałam i zawsze podchodziłam do nich sceptycznie, ot co. Może dlatego, że nigdy nie miałam psa, a wszystkie, z którymi miałam styczność pozostawiły po sobie ślad (dla nie ogarków- każdy pies mnie pogryzł, wredne mendy). Dlatego do wszelkiego rodzaju historii z psami w roli głównej podchodzę z bardzo dużym dystansem.
Wracając do tematu- psy to zwierzęta, podobnie jak ludzie. Tylko ludzie mają sumienie, a psy instynkt. Łotewa. Jak kto woli.
  Zacznę od historii Balto (Balta?). Jest napisane, ze ów pies dowodził zaprzęgiem. Spoko, tylko czemu tylko on przeszedł do historii jako bohater? Czemu szacunek nie należy się temu czy innemu psy w zaprzęgu, dlaczego nic nie słyszałam o człowieku, który jechał tym zaprzęgiem?
Hacziko (czemu fonetycznie, bo mogę >) jak na mój gust, ten pies czekał na stacji te 10 lat, bo był tego nauczony. za każdym razem właściciel przyjeżdżał to czemu niby teraz ma nie przyjechać? Z ludźmi jest podobnie. Jak położymy pieniądze na szafce raz i drugi to już będziemy je tam kłaść. Siła przyzwyczajenia.
Rudy- wędrownik. Jeśli psia wierność jest faktem to ten pies nie mógł przyzwyczaić się/przekonać do kolejnych właścicieli. Co do wędrowania, gdy zmarł jego ostatni właściciel pies został pewnie pozostawiony samemu sobie. A co robią zwierzęta, które są same? Szukają sposobu na przetrwanie, tj. dziczeją.

A teraz do tej suczki, co uratowała młode. Instynkt, ot co. Głównym celem życia wszystkich stworzeń na ziemi jest to, aby przedłużyć istnienie gatunku. Gdy suka odkryła, że jej szczeniętom grozi niebezpieczeństwo wyniosła je w bezpieczne miejsce. A teraz małe pytanko- gdyby to kobieta uratowała swoje dzieci z pożaru to było by naturalne i nie wychwalane. Gdyby uciekła nie ratując dziecka- potępiane. A gdyby wspomniana wcześniej suka porzuciła szczenięta to byłoby wytłumaczone tym, że instynkt kazał jej uciekać.
To chyba tyle.
A nie.
Skoro temat ma nazwę "Legendy wśród zwierząt" to czemu umieszczone są tu tylko historie psów? Gdzie są na przykład koty?
Dziękuje za uwagę. Peace&Love.

Ostatnio edytowany przez Chewienett Sparkleton (2013-07-15 20:13:24)


http://25.media.tumblr.com/c8230a4dce93aac8b5bb6569f3e968f5/tumblr_mjrfolKhyW1rbdf3to1_500.gif
Po długiej przerwie wracam na forum!
.
.
.
Kogo ja oszukuję?

Offline

 

#3 2013-07-16 14:21:26

 Woolfik

http://imageshack.us/a/img441/3192/modz.png

46541789
Skąd: z kartonowego pudła
Zarejestrowany: 2012-09-12
Posty: 209
Punktów :   
Postać w dżungli: Nigrum
Postać w górach: Riko
WWW

Re: Legendy wśród zwierząt, a dokładniej psów

Jeśli chodzi o Balto - owszem, były z nim inne psy, bo jakby nie patrzeć sam nie mógłby być w zaprzęgu, ale on był liderem całej grupy. I to on prowadził inne psiska, które nie miały nic do gadania - biegły tam, gdzie im kazał. Raczej by się same nie zamieniły miejscami. A człowiek, jak zresztą napisałam, po kilku godzinach jazdy dostał ślepoty śnieżnej i sam nie mógł prowadzić zaprzęgu zdając się na instynkt Balto, który bezbłędnie pokierował ich do domu.

Hachiko - tu w pewnym stopniu się zgodzę, ale już sam fakt, że przychodził tam dzień w dzień przez 10 lat... Tobie by się chciało? ;p Podobnych historii jet zresztą wiele i Hachi nie był jedyny, przytoczyłam najbardziej znany przykład.

Rudy - to czemuż Hachiko nie zdziczał i nie dał nogi łapy? ;p Aczkolwiek to w pewnym sensie racja.

Tytuł faktycznie może zmylić, już go zmieniam ;d


Everything's going to be okay...

Offline

 
  • Index
  •  » Pogaduchy
  •  » Legendy wśród zwierząt, a dokładniej psów
Toplisty




Zwierzęca Toplista

Polskie Strony Animalistyczne


Zwierzyniec

Partnerskie Strony

Król Lew

Image and video hosting by TinyPic





AXIS MUNDI





Acis Nultus






Ekipa forum


Administratorzy

Scaya

cysiek

Swahili

Mahikun

Moderatorzy

Karinda

wilczyca123

Woolfik

Redaktorzy

kociusiek

Sydoline

EnderJoco


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Lębork