Ogłoszenie

Ogłoszenia
Wszystko co tylko może się okazać ważne na tą chwilę. Wieści zwykle od administracji, ale niewykluczone, że jakiś user będzie miał coś równie istotnego do przekazania.
Akcje charytatywne
No dalej! Pomóż nam chronić zwierzaki, razem możemy wszystko! :)
Lupa G. AP
Czyli wszelkie plotki, ploteczki i inne wieści, jakie tylko wyłapią nasi Reporterzy. Strzeż się, poczta pantoflowa nie śpi. ;)
RPG skończone!
Ogłaszam otwarcie forumowego RP! Wszystkie drobne lokacje będą tworzone na bieżąco, więc leć robić Kartę Postaci. :) Trwają również zapisy na MG, a w miedzy czasie akceptacją zajmują się administratorzy i modzi. Życzymy miłej zabawy.

Uratuj Wirungę - najstarszy park narodowy Afryki


Krążą pogłoski, że widziano tutaj niejakiego cyśka, który obecnie przyjął pseudonim "NightShade". Niestety, jedynym dowodem na jego obecność jest lekko podejrzana lista pt. "Dzisiaj forum odwiedzili:"...

#1 2012-05-13 14:55:11

 wildlife2

http://imageshack.us/a/img96/3259/leopardib.png

Skąd: Lubin
Zarejestrowany: 2012-03-31
Posty: 152
Punktów :   
WWW

Raczek karłowaty (Cambarellus puer)

http://www.terrarium.com.pl/foty/skorupiaki/cambarellus_puer/1min.jpg


Nazwa angielska: Swamp dwarf crayfish

Nazwa niemiecka: Knabenkrebs

„Cambarellus” jest zdrobnieniem od „Cambarus” (rodzaj amerykańskich raków), oznacza więc po prostu „raczek”, a „puer”, znaczy „chłopiec”.

Wygląd

Cambarellus puer jako przedstawiciel raków karłowatych, osiąga wyjątkowo drobne rozmiary ciała. 3 centymetrowy osobnik, jak na ten gatunek jest bardzo dużym okazem. Poza wielkością, wyglądem nie wyróżnia się specjalnie od większych gatunków raków. Ubarwienie tego raczka składa się z jasno i ciemnobrązowych plamek, czym może nieco przypominać raka marmurkowego. Plamki Cambarellus puer są jednak znacznie drobniejsze i gęstsze.


http://www.terrarium.com.pl/foty/skorupiaki/cambarellus_puer/2min.jpg


Występowanie
Występuje naturalnie na dużym obszarze południowego wschodu USA (stany Illinois, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Oklahoma, Tennessee, Texas). Żyje zarówno w rzekach i strumieniach o mulistym dnie, jeziorach i stawach, jak i na bagnach i w sztucznie wykopanych rowach. Są w stanie przeżyć nawet okresowe wyschnięcie zbiornika zakopując się w mule. Lubią spokojne, gęsto zarośnięte roślinami wody i tolerują dość słabe natlenienie.

Zachowanie

Raczki karłowate są raczej spokojnym gatunkiem. Są łagodne w stosunku do innych zwierząt i w odróżnieniu od większych gatunków raków, nie niszczą roślin. Ze sobą również potrafią żyć w zgodzie, choć najlepiej „dogadują się” osobniki, które znają się bardzo długo. Dołączenie nowego raczka do stada, może zakończyć się walkami. Podobnie jak większość raków lubią przebywać w ukryciu. Przestraszone, stosują dość nietypową technikę ucieczki do tyłu. Większe raki, o ile nie zostaną spłoszone na otwartej przestrzeni, rozpędzają się pojedynczym machnięciem odwłoka, powtarzając to zachowanie, gdy zaczynają wytracać prędkość. Raczki karłowate uciekają zawsze za pomocą machania odwłokiem z dużą częstotliwością, dzięki czemu potrafią płynąć bardzo szybko.

http://www.terrarium.com.pl/foty/skorupiaki/cambarellus_puer/3min.jpg

Offline

 
Toplisty
Zwierzęca Toplista

Polskie Strony Animalistyczne


Zwierzyniec

Partnerskie Strony

Król Lew

Image and video hosting by TinyPic

AXIS MUNDI

Acis Nultus


Ekipa forum


Administratorzy

Scaya

cysiek

Swahili

Mahikun

Moderatorzy

Karinda

wilczyca123

Woolfik

Redaktorzy

kociusiek

Sydoline

EnderJoco


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forup.pl meblujabc.pl grzejniki purmo we wrocławiu fishingsuperstars