Ogłoszenie

Ogłoszenia
Wszystko co tylko może się okazać ważne na tą chwilę. Wieści zwykle od administracji, ale niewykluczone, że jakiś user będzie miał coś równie istotnego do przekazania.
Akcje charytatywne
No dalej! Pomóż nam chronić zwierzaki, razem możemy wszystko! :)
Lupa G. AP
Czyli wszelkie plotki, ploteczki i inne wieści, jakie tylko wyłapią nasi Reporterzy. Strzeż się, poczta pantoflowa nie śpi. ;)
RPG skończone!
Ogłaszam otwarcie forumowego RP! Wszystkie drobne lokacje będą tworzone na bieżąco, więc leć robić Kartę Postaci. :) Trwają również zapisy na MG, a w miedzy czasie akceptacją zajmują się administratorzy i modzi. Życzymy miłej zabawy.

Uratuj Wirungę - najstarszy park narodowy Afryki


Krążą pogłoski, że widziano tutaj niejakiego cyśka, który obecnie przyjął pseudonim "NightShade". Niestety, jedynym dowodem na jego obecność jest lekko podejrzana lista pt. "Dzisiaj forum odwiedzili:"...

#1 2012-03-20 21:48:48

 NightShade

Admin

Skąd: Mmmmm gdzieś w Puszczy
Zarejestrowany: 2012-03-06
Posty: 1619
Punktów :   
Postać w dżungli: Oce
Postać w górach: Sisi
Postać na pustyni: Finx
Postać na sawannie: Speed
Postać na Antarktydzie: Sem
WWW

Rzekotka drzewna (Hyla arborea)

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS6WqGX2oLHapkDHTaEKqqiG9IYWXrWSa7ojfgDAiplxdBsQnTbDomena:Eukarionty
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Strunowce
Gromada:Płazy
Rząd:Płazy bezogonowe
Rodzina:Rzekotkowate
Rodzaj:Hyla
Gatunek:Rzekotka drzewna

Rzekotka o delikatnej budowie i trawiastozielonym ubarwieniu doskonale wtapia się w gęstwinę liści którą zamieszkuje. Mimo niewielkich rozmiarów jest najgłośniejszym krajowym płazem.

Niewielka rzekotka o delikatnej  budowie ciała.  Uwagę zwracają wyjątkowo długie tylne kończyny, umożliwiające jej wykonywanie długich skoków wśród listowia. Wszystkie palce długie i cienkie, zakończone poduszkowatymi przylgami, które ułatwiają jej poruszanie się po pionowych i śliskich powierzchniach. Skóra gładka i lśniąca, oczy duże, wyłupiaste o eliptycznej źrenicy. Ubarwienie zmienne, uzależnione zarówno od środowiska życia i temperatury jak i nastroju i stanu fizjologicznego zwierzęcia. Najczęściej jest to soczysta zieleń na grzbiecie i kremowy brzuch. Od nozdrzy, przez oczy i dalej po bokach ciała biegnie szeroki czarny pas z jaśniejszą obwódką. W zależności od różnych czynników podstawowa barwa może zmienić się w żółtą, oliwkową, szarą, liliową a nawet brązowa lub czarną, przy czym zmiana taka następuje w ciągu 15-20 minut.

Zasiedla południową i środkową część Europy, a także Azję Mniejszą i północny skrawek Afryki.  Z uwagi na tak szeroki zasięg występowania wyodrębniło się kilka podgatunków. W Polsce występuje na nizinach, mimo całkowitej ochrony nigdzie nie jest płazem licznym.


Rzekotki najczęściej są spotykane na niskich drzewach i krzewach, niekiedy także na wysokich źdźbłach trawy. Większość życia spędzają wśród liści drzew i krzewów, jedynie podczas godów można je spotkać bezpośrednio na ziemi. Najczęściej zasiedlają skraje lasów, zakrzaczone łąki i ogrody, niekiedy także parki, wydaja się preferować tereny położone w sąsiedztwie wody. Aktywne przeważnie o świecie i zmierzchu, w ciągu dnia niemal niewidoczne, gdy nieruchome wygrzewają się wśród liści, polując przy okazji na pobliskie owady. Jest gatunkiem wybitnie ciepłolubnym, w sen zimowy zapada najczęściej  w październiku a brudzio się z niego w drugiej połowie kwietnia. Podobnie jak inne płazy zimuje pod większymi stertami liści, w różnego typu norach czy szczelinach wypróchniałych pni itp.

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS-_p2XRV4k7WXZ1Su0i6diqJYJKcGtD8Vf2AlCE9yevInDZjuSDQDo godów przystępuje późno, pod koniec kwietnia lub w maju. Rzekotki podążają wtedy do pobliskich zbiorników wodnych, gdzie samce wabią samice donośnym śpiewem podczas ciepłych nocy. Samice składają skrzek w postaci  niewielkich kłębów (przeważnie 10-50 jajeczek) na dnie zbiornika. Jedna samica skalda od 400 aż do 1000 jaj. Kijanki mierzą początkowo  5 mm, szybko rosną osiągając po 2-3 miesiącach rozmiar 5 cm. Do przeobrażenia dochodzi przeważnie w końcu lipca lub w sierpniu, młode rzekotki mierzą wtedy 1-1,5 cm.

Podstawę pokarmu rzekotki drzewnej stanowią różne gatunki owadów dziennych: głównie różne muchówki, błonkówki  oraz niewielkie gatunki chrząszczy czy pluskwiaków. Dieta jest uzupełniana o różne gatunki nadrzewnych pająków.


Fuck the shit - MrCenzura

Offline

 
Toplisty




Zwierzęca Toplista

Polskie Strony Animalistyczne


Zwierzyniec

Partnerskie Strony

Król Lew

Image and video hosting by TinyPic





AXIS MUNDI





Acis Nultus






Ekipa forum


Administratorzy

Scaya

cysiek

Swahili

Mahikun

Moderatorzy

Karinda

wilczyca123

Woolfik

Redaktorzy

kociusiek

Sydoline

EnderJoco


Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Kralovice LevnĂŠ samonosnĂŠ septiky Ĺžumpy jĂ­mky